ORSA OTO

Faydalı Bilgiler

Arabanızın benzin göstergesindeki küçük ok, benzin deposu kapağının arabanızın ne tarafında olduğunu gösterir

 

 

Otomobilinizi alırken nelere dikkat etmelisiniz?

 1. Mutlaka test sürüşü yapın. Hafta içi, yolların daha boş olduğu saatleri tercih edin ve mümkün olduğunca farklı yollarda kullanın. Sadece galeri etrafında tur atıp gelmeyin. Birkaç alternatif varsa, araçlar arasına çok zaman koymayın, mümkünse aynı gün deneme sürüşü yapın. Sağlık sorununuz var ise; örneğin sırtınızda, koltuğa, sürüş pozisyonuna ve rahat inip binebildiğinize dikkat edin. Omuzlarınızda sorun var ise, direksiyonun sertliğine dikkat edin. Galeri vermek istemeyebilir, ama arabaya kesin karar verdiğinizde bir test sürüşü daha talep edin.
 2. Alacağınız araç amaçlarınıza uygun olsun. Örneğin, Aile arabası olarak alıyorsanız, bütün aile rahat yolculuk edebilecek misiniz?
 3. Hobileriniz var ise, araba bu konuda uyumsuzluk yaratıyor mu?
 4. Otomobili değerlendirirken dikkat etmeniz gerekenler;
  • Direksiyon
  • Vites geçişleri
  • Hızlanma ve frenleme
  • Genel büyüklüğü
  • Sürüş konforu ve gürültü seviyesi
  • Koltuk ayarları
  • Ön arka diz ve baş mesafeleri
  • Bagaj ve eşya saklama bölmeleri
  • Görünürlük; sürücü koltuğundan çevrenizi ne kadar görebiliyorsunuz?
  • Eğlence sistemi; Radyo, Cd, Dvd, Mp3 sistemleri
 1. Satın alma ile ilgili bilgi alırken dikkatli olun. Bazı galeriler, otomobili şahıstan satıyormuş gibi konuşabilirler. Bu yüzden telefonla aradığınızda, sözlerinize “ilan verdiğiniz araç için arıyorum” diye başlayabilirsiniz. Karşınızdaki ”Hangi araç?”derse, büyük olasılıkla galeridir.
 2. Şahıstan alıyorsanız, aracın sahibinin evinde buluşmak, otomobilin çalıntı olma riskini azaltır.
 3. Vergi borcu olmadığına dair kağıt isteyin.
 4. Satıcıya araba hakkında soru sorun; neden sattığını, memnun kalıp kalmadıklarını, satışa yetkileri var mı, yoksa vekaleten mi satacaklar öğrenin?
 5. Hangi serviste bakımı yapılmış kontrol edin, servisten araç için kesilen faturalarla ilgili bilgi almaya çalışın. (Böylece size söylenmeyen bir tamiratı öğrenebilirsiniz.)

İkinci el alırken kontrol edilecekler:

 1. Lastiklerin durumuna bakın. Dişleri ve yanaklarına bakın, asimetrik bir aşınma, takımlarda bir ayarsızlık olduğunu gösterir.
 2. Direksiyon bir taraftan diğerine toplandığına akıcı olmalı. Herhangibir takılma, titreşim ve/veya ses, problemi işaret eder.
 3. Vitesler sorunsuz geçmeli, debriyaja tam basılı vites atarken, zorlanma veya ses gelmesi sorun olduğunu gösterir. Çok sert veya çok hafif debriyaj pedalı da, aşınmış parçalardan dolayı olabilir.
 4. Motor rölantide sarsıntısız çalışmalı. Devirlenirken rahatça devirlenmeli, titreşim veya takılma olmamalı. Yağ çubuğu ve yağ haznesi kapağını kontrol edin, kahverengi tortu görürseniz, vakit kaybetmeyin, başka bir arabaya bakın.
 5. Gaza bastığınızda egzozdan çıkacak mavi dumana bakın. Mavi egzoz gazı çokça çıkıyorsa, motorun iç parçaları aşınmış demektir.
 6. Arabanın kaportasını kontrol edin. Pas, çürüme var mı? Aracın altına bakın, değiştirilmesi gereken bir egzoz sistemi belli olur.
 7. Çok temiz bir motor bölmesi, sizden bir şey saklamak için yıkanmış olabilir.
 8. Kaputu açtığınızda pul pul dökülen bir boya, yapılmış bir kazanın habercisi olabilir.
 9. Arabanın içinin durumu ile kilometresi birbirine uyuyor mu, kontrol edin. Düşük kilometrede bir arabanın koltuk kumaşı/derisi ve/veya yayları aşınmış, pedalları erimiş olmamalı. Aracın kilometresi geri çekilmiş olabilir.
 10. Kapıları açıp kapayın, sorunsuz açılıp kapanıyor mu? Kapı lastiği yırtılmış, erimiş veya tam oturmuyorsa, aracın aldığı bir darbeden kaynaklanıyor olabilir. Kapı lastiğinde boya olmaması gerekir. Plaka ışıkları arabayla aynı renk parlıyorsa, kötü boyamadan kaynaklanabilir.
 11. Arabanın panellerinin hizasına dikkat edin. Bütün boşlukların eşit olması lazım.
 12. Test sürüşünde frenler, isteklerinize tepkili olmalı.
 13. Elektrik sistemi doğru düzgün çalışıyor mu kontrol edin; camlar, havalandırma, klima, açılır tavan vs..

Otomobil temizliği

Otomobilinizi yıkatırken veya yıkarken nelere dikkat etmelisiniz? Bazı otomobillerin eski gözükmelerinin nedeni, boyasının yıpranmasıi bunu da nedeni otomobilin yanlış yıkanmasıdır.

 1. Otomobilinizi hiçbir zaman fırça ile yıkamayın. Sünger, mümkünse alışveriş merkezlerinde satılan bu iş için yapılmış olan doğal süngerleri tercih edin.
 2. Hortum, kova ve otomobil yıkamak için yapılmış bir şampuan kullanın. Böylece hem kirler çabuk çözülecek hem de kova kullandığınız için daha az su kirleteceksiniz. Hortumun ucunda suyu kesen bir tabanca olmasına özen gösterin.
 3. Aracınızı her zaman tavanından yıkamaya başlayın, kaput ve bagajdan sonra kapılara, ordan tampon, kapı altı ve jantlara geçin. Siz temizden kirliye giderken süngerinize daha az kir birikir ve dolayısıyla arabanızın çizilme ihtimali de azalır.
 4. Arabanızı duruladıktan sonra kullanacğınız bezin yine otomobil kurulamak için yapılmış sentetik güderi denilen sarı bezler olmasına işinizi kolaylaştırır. Yanlış kurulama aracınızda hem çizilmelere hemde lekeler kalmasına neden olur. Doğal bezler sizi uğraştırırken sentetik güderiyi sıktığınızda hem eliniz acımaz hemde serbest bıraktığınızda anında gevşer.

Sizleri Cam Buğusundan Kurtaracak 7 Öneri

1- Havalandırma kanalları: Havalandırma kanalları içerisinde biriken yaprak parçaları ve çamur, havalandırma kanallarının tıkanmasına neden olur. Buralarda biriken sular kabloların iç mekana girdiği noktalardan içeriye sızar ve camlarda buğu olarak size geri döner. Bu havalandırma kanallarını arada bir temizlemek buğu sorununun çözümünde biraz olsun katkı sağlar.
2- Kablo girişleri: Fabrika çıkışı olarak yalıtkan bir plastikle kaplanan kabloların giriş noktalarından iç mekana su sızabilir. Zaman içerisinde yıpranan bu kaplamaların tekrar izole edilmesi size fayda sağlayacaktır.
3- Kaput contası: Yıpranan contalardan sızan su iç mekana kolayca geçebilir. Eskiyen ve hasarlı contalar değiştirilmeli.
4- Kapı fitilleri: Lastik materyaller belli bir süre sonra özelliklerini kaybederek deforme olur ve görevlerini yerine getiremezler. Bunun sonucunda yağmur suları iç mekana geçebilir. Bu şekilde eskiyen contalar yenileri ile değiştirilmeli.
5- Tahliye delikleri: Otomobilinizin kapılarında bulunan tahliye deliklerinin tıkanması sonucu kapı içlerinde su birikmesine neden olur. Bunun iki türlü zararı var; Hem otomobilin içerisindeki nemi arttırıyor hem de kapı sacının çürümesine neden oluyor. Tıkanan tahliye deliklerini ince bir çubukla açabilirsiniz. Aynı deliklerden bagaj bölmesinde stepne havuzunun içerisinde de vardır. Lastik bir conta ile kapalı olan bu delikleri zaman zaman açarak biriken suyu boşaltmanızda fayda var.
6- Koltuklar: Açık olan camdan giren sular koltuk ve halıları ıslatabilir. Gene otomobilin içerisindeki nemin arttıracak olan bu durumdan basit bir saç kurutucusu ile kurtulabilirsiniz. Koltuk ve halıları kurutmanız ile otomobilinizin içerisinde buğulanmaya sebep olabilecek nem miktarı azalacaktır.
7- Granüllü nem alıcılar: Piyasada satılan nem toplayıcılar iç mekanda kalan ve sizin kurutamayacağınız nemi toplayarak camlarınızın buğulanmasını engeller.

 

1          2

 MOTORUNUZ HARARET YAPARSA

Aracınız soğutma suyu eksikliği ya da mekanik bir arızadan dolayı hararet yapabilir. Motor hararet yapmışken aracı kullanmaya devam ederseniz, motorda ciddi hasarların meyda gelmesine yol açabilirsiniz…

Kaputun altından buhar ya da su fışkırıyorsa ve soğutma fanı çalışmıyorsa:
· Motoru durdurunuz
· Kaputu açmayınız, su ya da buhar çıkışı durana kadar bekleyiniz
· Soğutma suyu sisteminde gözle görülür bir kaçak olup olmadığını kontrol ediniz. Herşey hala çok sıcaktır, bu yüzden son derece dikkatli olunuz.
· Eğer gözle görülür bir kaçak yoksa radyatör yedek deposundaki su seviyesini kontrol ediniz. Seviye MIN işaretinin altında ise, depoya MIN ve MAX işaretlerinin ortasına kadar soğutma suyu ekleyiniz.
· Eğer depoda hiç soğutma suyu yoksa, radyatöre de soğutma suyu eklemeniz gerekmektedir.

DİKKAT!!! Radyatör kapağını açmadan önce mutlaka motorun ve radyatörün soğumasını bekleyiniz. Aksi takdirde soğutma suyu üstünüze fışkırarak ciddi şekilde yaralanmanıza yol açabilir.

 • Motoru çalıştırınız ve kullanıcı el kitabına uygun olarak soğutma suyu ekleyiniz.

Kaputun altından buhar ya da su fışkırmıyorsa ve soğutma fanı çalışıyorsa:
· Buhar veya su görmezseniz, motoru çalışır durumda bırakarak, hararet göstergesini gözleyiniz.    Eğer hararetin nedeni aşırı yük ise, motor kısa bir süre sonra  soğumaya başlayacaktır. Eğer soğumaya başlarsa, hararet göstergesi orta seviyelere inene kadar bekleyin ve daha sonra aracınızı kullanmaya devam edin.

3

YAKIT EKONOMİSİ
Aracınızın durumu ve sürüş tarzınız yakıt sarfiyatını etkileyen önemli faktörlerdir.

Aracın Durumu:
· Aracınızın bakımını, bakım programına uygun olarak ORSA OTO’da yaptırınız ve aracınızın en verimli şekilde çalışmasını sağlayınız.
· Lastik basınçlarını en uygun seviyede tutunuz
· Yükü azaltmak için gereksiz malzemeleri araçtan çıkarınız.
· Klima motor üzerin de ek yük bindirir. Dış hava sıcaklığı uygun olduğunda klimayı kapatınız.

GÖSTERGE PANOSU

gosterge

 1. Şarj Lambası: Şarj sisteminde arıza olduğunda yanar.
 2. Şehir İçi veya Uzun Yol Direksiyon Modu: İsteğe bağlı seçim yapılır.
 3. Elektronik Denge Programı
 4. Yağ Lambası: Motor yağlama arızalarında yanar. Not: Yandığı anda motoru durdurun.
 5. Fren Balatası Aşınma Uyarısı: Fren Balataları Aşındığı zaman yanar.
 6. Motor Arıza lambası: Motordaki Elektronik Arızalarda yanar.
 7. ABS Arıza uyarısı: ABS sisteminde arıza olduğunda yanar.
 8. El Freni Çekili Uyarısı veya Fren Hidroliği Az uyarısı
 9. AirBag Arıza Uyarısı: AirBag de arıza olduğunda yanar.
 10.  Yüksek Motor Isısı Uyarısı: Yandığı zaman aracı emniyetli bir yere alın ve motoru durdurun.
 11. Araç Güvenliği Etkin uyarısı

4 adımda Paralel Park etme

 1. Aracınızın arka tekerleği ile önde yer alan aracın tamponunu hizalayın. Direksiyonu park etmek istediğiniz yöne doğru son noktaya kadar çevirin ve geriye doğru gidin.Aracınızın arka tekerleği ile önde yer alan aracın tamponunu hizalayın. Direksiyonu park etmek istediğiniz yöne doğru son noktaya kadar çevirin ve geriye doğru gidin.
 2. Aracınızın ortası, öndeki aracın tampon bitişi ile hizalandığında direksiyonu düz konuma getirin. Geriye doğru gitmeye devam edin.
 3. İç kısımda kalan ön tekerleğiniz, öndeki araç ile hizalandığında direksiyonu ters yöne çevirerek geriye doğru gitmeye devam ediniz.
 4. Dikiz aynalarından kontrol ederek parkı tamamlayın

Klima Bakımı

 •  Aracın klima sistemini korumaya yardımcı olmak için, klima (A/C) haftanın en az bir günü birkaç dakika çalıştırılmalıdır. Hava sıcaklığından bağımsız olarak yapılması gereken bu işlem, klima sisteminde yer alan hortum, valf, keçe ve kompresör gibi parçaların yağlanmasını sağlar. Yağlanan parçalar daha geç aşınacağı için sistemin ömrünün uzaması sağlanacaktır. Aracınızı servise bıraktığınızda klima gazının mutlaka kontrol edilmesi ve gerekiyorsa klima gazının yenilenmesi gereklidir.
 • Eski klima gazının değiştirilmesinin bir başka yararı daha vardır. Klima gazı nemi toplama ve korozif hale gelme eğilimindedir. Bu durum klima sistemde sızıntılara neden olur ve onarımı pahalı olabilir. Yeni klima gazı, klima bileşenlerini korur ve sistemin en yüksek verimde çalışmasını sağlar.
 • Klima sistemi aracınızı soğutmakla kalmaz. Birincil işlevlerinden biri araç içinden nemi almaktır. Özellikle kış aylarında camlarda yaşanan buğu sorununun önüne geçmek adına klima çalıştırılmalıdır.

Yakıt Ekonomisi

 • Lastiklerin uygun basınç değerlerinde olmaması ve rot ayarlarının bozuk olması lastik yuvarlanma direncini artırarak yakıt tüketimine olumsuz etki eder.
 • Araç bakımları düzenli yaptırılmalıdır. Motor yağı ve tıkanmış filtrelerin değişimi araç performansını arttırarak yakıt tüketimini azaltacaktır.
 • Ani kalkışlar ve yüksek hızlardan kaçınılmalı, araç mümkün olan en üst viteste kullanılmalıdır.
 • Araç üzerinde taşınan yükler ve camların açılması paraşüt etkisi ile birlikte rüzgar direncini arttıracağı yakıt tüketimini artırır.
 • İhtiyacınız olmayan eşyaları aracınızda taşımayın. Fazladan her 100 kg ağırlık yakıt tüketimini 100 km’de ortalama 0,4 litre artırır.